Europa Conference League

Europa Conference League: Καλύτερο γκολ της αγωνιστικής το τελείωμα του Γιαζίτσι της Λιλ

Κορυφαίο γκολ των επαναληπτικών των προημιτελικών του Europa Conference League αναδείχθηκε αυτό του Γιουσούφ Γιαζίτσι της Λιλ κόντρα στην Άστον Βίλα.

Το γκολ του Γιουσιούφ Γιαζίτσι μπορεί να μην ήταν τελικά αρκετό για να δώσει την πρόκριση στη Λιλ απέναντι στην Άστον Βίλα, ωστόσο αναδείχθηκε το κορυφαίο από τα οκτώ που μπήκαν στις ρεβάνς των προημιτελικών του Conference League.

Ο Τούρκος εξτρέμ έκανε το 1-0 για την γαλλική ομάδα μόλις στο 15ο λεπτό και έφερε την σειρά στα ίσια, μετά το 2-1 υπέρ των «villagers» στο Villa Park, αλλά τελικά η ομάδα του δεν κατάφερε να προκριθεί, αφού παρά το 2-0 του δεύτερου ημιχρόνου, η ομάδα του Έμερι ισοφάρισε την σειρά, για να πάρει την πρόκριση στα πέναλτι, με ήρωα τον Εμιλιάνο Μαρτίνες.

Στην σχετική λίστα, το πρώτο γκολ του Γιούτγκλα κόντρα στον ΠΑΟΚ στο 33ο λεπτό ψηφίστηκε δεύτερο και ακολούθησε αυτό του Καχβετσί στο 11ο μόλις λεπτό, που άνοιξε το σκορ για τη Φενέρμπαχτσε κόντρα στον Ολυμπιακό στο παιχνίδι του «Σουκρού Σαράτσογλου».